Chociaż to rodzina Gracie z Brazylii z powodzeniem przeszczepiła BJJ i Vale TUDO na światowe maty poprzez m.in. turnieje UFC to jednak wiele osób ze środowiska sztuk walki przypisuje zasługi w kształtowaniu się mieszanych sztuk walki Bruce’owi Lee i jego filozofii o nie ograniczaniu się do jednego konkretnego stylu walki. Gwiazdy MMA Frank Shamrock i Randy Couture uważają Bruce’a Lee za ojca MMA a Dana White, prezydent UFC, ukoronował Bruce’a jako głównego inspiratora nurtu MMA, który trenował jak zawodnik MMA i nauczał technik MMA zanim ktokolwiek pomyślał jeszcze o formule mieszanych sztuk walki i turniejach UFC.
Bruce Lee
W 1959 roku 18-letni Bruce Lee przeniósł się z Hong Kongu do USA gdzie studiował filozofię na Uniwersytecie w Seattle. Tam zaczęła się jego droga do stworzenia własnego stylu walki. Około 1967 roku nazwał swoją metodę Jeet Kune Do (JKD) znaną również jako Metoda Przechwytywania Pięści. W 1970r. powrócił do Hong Kongu aby tworzyć filmy i niespodziewanie zmarł w 1973 roku. Pośmiertnie Lee stał się gwiazdą na całym świecie, zrewolucjonizował świat nowoczesnych sztuk walki i wciąż go inspiruje.
Badania i Rozwój
W Hong Kongu Bruce studiował Wing Chun, jeden ze stylów chińskiego Kung Fu, w którym według wielu przekazów chciał być najlepszy na świecie. Jednak Lee przez cały czas poszukiwał innych stylów i był pod silnym wpływem technik chińskich, boksu oraz szermierki. Gdy przeniósł się do USA zaczął zgłębiać również Judo, Jiu Jitsu oraz Wrestling. Wymieniał swoją wiedzę z zakresu Kung Fu z innymi praktykami różnych stylów i systemów walki oraz eksperymentował z przenoszeniem elementów pomiędzy stylami.
Rzeczywistość
Bruce Lee uważał, że prawdziwa walka jest trudna do przewidzenia, a większość klasycznych stylów utrwala „martwe” wzorce zamiast spontanicznej, realnej walki w kontakcie. Uważał, że sporty walki takie jak boks czy judo są praktykowane dużo bardziej realistycznie niż większość systemów klasycznych. Bruce doszedł do konkluzji że istnieje tylko jeden styl walki – styl człowieka. Lee opisał ten styl jako prosty, bezpośredni i funkcjonalny. W pewnym sensie Jeet Kune Do jest sztuką walki bez reguł, która jest praktykowana w pełnym kontakcie jak sporty walki. Takie podejście było pionierskie w tamtych czasach i nadal jest dość rzadkie w wielu klasycznych szkołach sztuk walki nauczających dzisiaj.
Filozofia
Bruce Lee jednocześnie tworzył swój system walki oraz zgłębiał filozofię. Jednym ze źródeł filozofii był Buddyzm Zen. Jednym z głównych założeń buddyzmu jest brak przywiązania. Dla Bruce’a było to założenie niezbędna do zrozumienia jego potrzeby stworzenia Jeet Kune Do. Choć brak przywiązania jest stanem psychicznym, niefizyczne zaangażowanie jest jego odpowiednikiem. Naszym celem więc jest walka, w którą włożymy jak najmniejszy wysiłek. W rzeczywistości ta teoria nie jest niczym nowym i można znaleźć ją w stylach takich jak aikido, tai chi i jiu jitsu/judo.
Prostota
JKD jest sposobem na „przechwycenie pięści” i stara się zakończyć walkę tak szybko jak to możliwe poprzez uderzenia.W walkę zaangażowany jest każdy „dotyk” nie tylko czyste uderzenia. Jest to więc bardzo agresywna forma braku zaangażowania, co jest paradoksem dla wielu ale również niezbędnym elementem do zrozumienia i wyrażenia JKD. Przez dziesiątki lat po śmierci Bruce’a Lee JKD było propagowane jako koncepcja treningu mieszanego i dokładania własnych pomysłów. Takie spojrzenie na JKD dało początek wielu wolnym stylom i hybrydom na całym świecie.
Bruce Lee wyraźnie ujął całość sztuk walki, która obejmuje zarówno uderzenia jak i chwyty – walkę zarówno stojąca jak i w parterze. Lee stwierdził że brak zaangażowania jest miarą prostoty, a JKD wyraża właśnie tą prostotę w chaosie walki. Lee był również aktorem i miał możliwość korzystania z ekranu aby wprowadzać do świata sztuk walki swoje pomysły jak np. w scenie otwierającej Wejście Smoka gdzie w scenie walki z Samo Hung Lee wyraźnie pokazał swoje zainteresowanie ideą kompletnego wojownika. Lecz co oznacza kompletny, i za jaką cenę? To są ważne pytania dla każdego kto poszukuje spójności w sztukach walki.
Mieszane Sztuki Walki
Sport walki różni się od walki tym, że ma zasady. Jednakże w cywilizowanym świecie, zawodnik z zasadami potrzebuje miejsca gdzie może powalczyć – na poważnie. Mieszane sztuki walki to idealne miejsce do takiej poważnej zabawy. Czy MMA spełnia wymagania jakie założył przed nimi Bruce Lee wiele lat temu? Częściowo tak. Lee bezpośrednio i pośrednio, w trakcie swojego życia jak i po śmierci ma wpływ na wielu zawodników.
Zawody MMA to wspaniałe miejsce do sprawdzenia siebie i to w dużo bezpieczniejszej formie niż zmagania na ulicy. Zarówno jak wygrywasz i przegrywasz pamiętaj że jesteś swoim najlepszym przyjacielem jak i najgorszym wrogiem i że Twoja najbardziej widoczna siła jest zarówno największą widoczną słabością. To właśnie znak YIN/YANG, symbolizuje system walki zarówno fizycznie jak i filozoficznie.
MMA przeszło długą drogę i nadal ewoluuje, a ludzie walczący w tej formule muszą stale ewoluować i być przygotowanym na wszystkie możliwe możliwości. Idealne na zakończenie będą słowa Bruce udzielone podczas pewnego wywiadu:
„Kiedy wlewasz wodę do filiżanki, staje się filiżanką. Kiedy ją wlewasz do butelki, staje się butelką – kiedy zaś wlewasz do imbryczka, staje się imbryczkiem. Bądź wodą, przyjacielu.
Wody nie można uderzyć, czy zranić.”