Pierwotnie znana jako SEAL Team Six, Grupa Rozwojowa Wojsk Specjalnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (DevGru) jest jedną z kilku publicznie ujawnionych jednostek podlegających Połączonemu Dowództwu Operacji Specjalnych (JSOC), elitarnej i ściśle tajnej grupie, która koordynuje działania antyterrorystyczne i inne misje związane z bezpieczeństwem na całym świecie. JSOC, z siedzibą w Pope Army Air Field i Fort Bragg w Północnej Karolinie, została utworzona w 1980 roku po tym, jak amerykańskim siłom specjalnym nie udało się uratować amerykańskich zakładników w ambasadzie Iranu podczas operacji Eagle Claw.
Jednostka JSOC odpowiedzialna za operacje antyterrorystyczne w środowisku morskim rozpoczęła działalność w następnym roku jako SEAL Team Six, nazwa wybrana w celu zmylenia sowieckiego wywiadu, ponieważ w tym czasie istniały tylko trzy zespoły SEAL. W 1987 roku została rozwiązana i przemianowana na United States Naval Special Warfare Development Group.
Chociaż organizacja DevGru, podobnie jak szczegóły jej działalności, jest owiana tajemnicą, uważa się, że większość jej członków jest wybierana poprzez selekcję z innych zespołów SEAL oraz z jednostek Navy’s Explosive Ordnance Disposal. Oprócz wyczerpującego programu szkoleniowego, który muszą przejść wszyscy SEALs (akronim odnosi się do miejsc, w których są rozmieszczeni: na morzu, w powietrzu i na lądzie), kandydaci DevGru otrzymują zaawansowane instrukcje w zakresie technik antyterrorystycznych, zanim przejdą rygorystyczny proces selekcji. Według portalu GlobalSecurity.org, jednostka liczy obecnie około 200 operatorów oraz 300 specjalistów zajmujących się testowaniem i rozwojem specjalnego sprzętu i broni.
W październiku 2010 roku The Atlantic doniósł, że oficjele obrony ponownie zmienili nazwę DevGru, ale nowa nazwa nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.
Podczas gdy wiele operacji DevGru pozostaje utajnionych, niektóre z jej działań zostały potwierdzone i nagłośnione, w tym najgłośniejszy jak dotąd nalot jednostki: atak na kompleks Osamy bin Ladena w Pakistanie, który zabił nieuchwytnego przywódcę Al-Kaidy.
Operacja Urgent Fury (1983)
SEAL Team Six uczestniczył w inwazji na Grenadę pod dowództwem USA, która zdławiła komunistyczne przejęcie rządu tego małego karaibskiego kraju w październiku 1983 roku. Czterech jego członków zginęło na morzu podczas zrzutu z helikoptera. Jednostka była odpowiedzialna za uratowanie gubernatora generalnego kraju, Paula Scoona, który został umieszczony w areszcie domowym i groziła mu egzekucja, a także za zabezpieczenie nadajnika radiowego. Pod ciężkim ostrzałem grenadyjskich żołnierzy, którzy próbowali się ewakuować, SEALs wypłynęli na morze, gdzie czekali przez prawie sześć godzin, aż Marynarka Wojenna ich zlokalizuje i podejmie.
Operacja Just Cause (1989)
Współpracując z Delta Force i innymi elitarnymi jednostkami, członkowie DevGru pomogli w schwytaniu obalonego dyktatora Manuela Noriegi podczas inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę w grudniu 1989 roku.
Operacja Pokeweed (1990)
DevGru podobno powrócił do Panamy, aby wziąć udział w tajnej operacji mającej na celu zatrzymanie kolumbijskiego lorda narkotykowego Pablo Escobara. Uważa się, że misja nie powiodła się z powodu słabego wywiadu.
Bitwa w Mogadiszu (1993)
Członkowie DevGru uczestniczyli w wielonarodowej grupie zadaniowej podczas operacji Gothic Serpent, dowodzonej przez USA misji mającej na celu schwytanie somalijskiego watażki Mohameda Farraha Aidida, w październiku 1993 roku. Kulminacją była bitwa w Mogadiszu, która została opisana w książce „Black Hawk Down: A Story of Modern War” oraz w późniejszej adaptacji filmowej.
Aresztowanie bośniackich zbrodniarzy wojennych (1998)
Po zakończeniu wojen w byłej Jugosławii członkowie DevGru zostali wysłani do Bośni, aby wytropić oskarżonych bośniackich zbrodniarzy wojennych i doprowadzić ich do Hagi, gdzie mieli stanąć przed sądem. Zatrzymali wielu kluczowych podejrzanych, w tym Radislava Krstića, bośniackiego generała, który został później oskarżony o rolę w masakrze w Srebrenicy w 1995 roku.
Próba ratowania Lindy Norgrove (2010)
W październiku 2010 roku członkowie DevGru poprowadzili atak na kompleks talibów w Afganistanie, gdzie przetrzymywana była Linda Norgrove, porwana szkocka pracownica organizacji humanitarnej. Umieszczona na linii ognia przez porywaczy Norgrove została śmiertelnie ranna podczas starcia między siłami USA a talibskimi strzelcami. Wspólne śledztwo Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazało później, że 36-letnią kobietę zabił granat rzucony przez jednego z SEALsów. Kilka tygodni później gazety doniosły, że kilku członków DevGru zostało ukaranych dyscyplinarnie za zaniedbanie poinformowania urzędników o okolicznościach jej przypadkowej śmierci.
Konflikty w Afganistanie i Iraku (2001-obecnie)
Członkowie DevGru odegrali kluczową rolę w trwających konfliktach w Afganistanie i Iraku, zabijając wielu przedstawicieli Al-Kaidy i talibów. Często ściśle współpracowali z Wydziałem Działań Specjalnych Centralnej Agencji Wywiadowczej, który przeprowadza tajne operacje paramilitarne.
Zabicie Osamy Bin Ladena (2011)
Przywódca Al-Kaidy, Osama bin Laden, który był mózgiem ataków na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku, wymykał się spod kontroli przez prawie dekadę, aż do momentu, gdy DevGru przeprowadziło swoją najbardziej prestiżową misję. Choć szczegóły operacji nie zostały jeszcze potwierdzone przez urzędników, uważa się, że dwa tuziny SEALs z jednostki przeprowadziło szturm na kompleks przywódcy terrorystów w Abbottabad w Pakistanie we wczesnych godzinach 2 maja 2011 roku.
Według doniesień, wybuchła wymiana ognia, trwająca 40 minut, w wyniku której zginęły lub zostały schwytane 22 osoby. Bin Laden został śmiertelnie postrzelony, a następnie pochowany w morzu po skrupulatnym procesie identyfikacji. Wszyscy SEALs przeżyli szturm, pomimo awarii helikoptera, która niemal uniemożliwiła im wykonanie misji.