MCMAP – The Marine Corps Martial Arts Program

Marine Corps Martial Arts Program (MCMAP) został ustanowiony w 2002 roku rozkazem Marine Corps Order nr 1500.54. Został opisany jako rewolucyjny krok zastępujący wszystkie inne programy sztuk walki wprowadzone przed nim.

Według Marine Corps Martial Arts Center for Excellence, „Marine Corps Martial Arts Program jest zintegrowanym, opartym na broni systemem, który obejmuje pełne spektrum przemocy i przyczynia się do rozwoju psychicznego i fizycznego oraz buduje charakter wszystkich Marines.”

trening mcmap
MCMAP – trening kondycyjny

Celem MCMAP jest szkolenie Marines w realistycznych scenariuszach walki. Podczas gdy wiele tradycyjnych sztuk walki może mieć setki technik, MCMAP skupia się na tych, które są najbardziej skuteczne w kontroli tłumu, samoobronie i śmiertelnej walce.

MCMAP szkoli Marines w walce bez broni, bronią ostrą, bronią okazjonalną (jeden umysł, każda broń) oraz technikami karabinowymi i bagnetowymi. Jest również silny nacisk na rozwój charakteru i odpowiedzialnego użycia siły.

Co to jest MCMAP?

MCMAP to skrót od Marine Corps Martial Arts Program – hybrydowy system walki zaprojektowany przez Marine Corps, który łączy techniki ze starej szkoły Marine Corps i siedemnaście różnych form sztuk walki, które obejmują:

  • Aikido
  • Boks
  • Brazylijskie Jiu-Jitsu
  • Capoeira
  • Escrima
  • Hapkido
  • Kung Fu
  • Sambo
  • Savate
  • Tae Kwon Do
  • Wrestling

Wielu Marines lubi trenować Brazylijskie Jiu-Jitsu, Muay Thai, boks lub zapasy jako dodatek do ich typowego treningu. BJJ jest szczególnie popularne wśród żołnierzy operacji specjalnych i piechoty morskiej.

Jak wygląda trening MCMAP?

Trening Marine Corps Martial Arts nie ma na celu zrobienia z każdego Marine wojownika w klatce. Oprócz technik walki, Korpus Piechoty Morskiej skupia się na kondycji fizycznej, studiach nad kulturami wojowników i szkoleniu etosu wojownika.

mcmap trening pasów tan
Trening MCMAP – pasy tan

Kondycja fizyczna

W ostatniej dekadzie wojny z terroryzmem, Korpus Piechoty Morskiej przeniósł nacisk na sprawność fizyczną oraz kondycję bojową. W treningu MCMAP jest to szczególnie widoczne. Marines, którzy przechodzą do kursu instruktorów sztuk walki, zmierzą się ze szczególnie wyczerpującym kursem, który poddaje Marines serii trudnych ćwiczeń fizycznych:

  • Bieg w butach, kamizelce i karabinie.
  • Przeciąganie kumpla, noszenie strażaka i podnoszenie puszek z amunicją
  • Tor przeszkód w pełnym ekwipunku bojowym
  • Burpees, pushups, mountain climbers i inne ćwiczenia kalisteniczne
  • Sparingi, walka w parterze i walka na kije 
  • Studia nad kulturą wojownika

Po zdobyciu pasa tan, każdy poziom pasa MCMAP obejmuje studia nad kulturą walki. Kultura wojowników to społeczeństwo lub plemię, którego główną funkcją jest tworzenie, szkolenie i utrzymywanie wojowników. W rzeczywistości, cały etos społeczeństwa jest związany z tożsamością wojownika.

Słowo „wojownik” jest dziś używane bardzo luźno, w odniesieniu do sportowców, którzy wykazują się twardością, lub nawet celebrytów. Jednak prawdziwy wojownik to noszący broń zawodowy wojownik. Podstawową funkcją wojownika jest trening i przygotowanie do walki.

Istnieją dwie podstawowe kultury walki badane w MCMAP: Apacze i Spartanie. Obie kultury szkoliły swoich chłopców do wojny od najmłodszych lat. Głównymi obowiązkami mężczyzn w obu kulturach były polowanie i wojna.

Studia nad kulturą walki w MCMAP na każdym poziomie pasa to:

  • Tan belt – struktura i historia MCMAP
  • Szary pas – Marine Raiders
  • Zielony pas – Spartanie
  • Brązowy pas – Apacze
  • Czarny pas – Band of Brothers
  • Szkolenie z etosu wojownika

Etos to charakterystyczny duch danej kultury – w tym przypadku kultury wojownika. Korpus Piechoty Morskiej mocno skupia się na etosie wojownika, którym jest Honor, Odwaga i Zaangażowanie. Na każdym poziomie szkolenia MCMAP, Marines są instruowani na temat elementów stawania się etycznym wojownikiem, co obejmuje:

  • Przywództwo bojowe (Combat Leadership)
  • Mgła wojny
  • 11 zasad przywództwa
  • 14 cech przywódczych
  • Świadomość DUI i nadużywania alkoholu
  • Napaść seksualna
  • Wartości Korpusu Piechoty Morskiej
  • Profesjonalizm i etyka
  • Prawo wojenne
  • Podejmowanie decyzji
  • Ryzyko
  • Wojna manewrowa

Nie jest to bynajmniej wyczerpująca lista. Duża część MCMAP obejmuje szkolenie z zakresu etyki oraz instruktaż dotyczący sposobu życia w Korpusie Piechoty Morskiej.

Co jest mottem MCMAP?

Motto MCMAP brzmi: „Jeden umysł, każda broń”. Oznacza to, że nawet bez broni, Marines są w pełni uzbrojeni przez cały czas. Opiera się to na bojowym nastawieniu, zdolności do oceny sytuacji i działania – i bycia śmiertelnie niebezpiecznym z każdą bronią, w tym z tym, co MCMAP nazywa „bronią okazji”.

Historia Sztuk Walki Korpusu Piechoty Morskiej

Wczesny Korpus Piechoty Morskiej

W 1775 roku, kiedy pierwsi Marines rozpoczęli służbę, polegali na muszkietach gładkolufowych z odpiłowanymi lufami i mieczach zwanych kordelasami. Ponadto, Marines mieli dostęp do bagnetów, które mogli przymocować do swoich krótkich muszkietów, gdy konieczna była walka między statkami lub między statkami a brzegiem.

Licząca około 2,00 żołnierzy piechota morska rozpoczęła tworzenie technik walki wręcz, które przetrwały do czasów pierwszej wojny światowej.

Wojny światowe

Podczas pierwszej wojny światowej Marines musieli stawić czoła intensywnym walkom na bliskie odległości w okopach. W tym czasie wiele jednostek piechoty rozpoczęło szkolenie w zakresie boksu i technik walki bez broni, które szybko okazały się skuteczne „w okopach”.

W okresie między 1 a 2 wojną światową pułkownik Anthony J. Biddle rozpoczął tworzenie standaryzacji walki na bagnety i walki wręcz w oparciu o boks, zapasy, savate i szermierkę. Był on amatorskim bokserem i wstąpił do Korpusu Piechoty Morskiej w dojrzałym wieku 41 lat!

Pułkownik Biddle wprowadził wiele różnych technik, z których wiele jest używanych do dziś, w tym techniki walki na bagnety oraz niektóre rzuty bez broni i klincz z Savate – zakulisowego francuskiego stylu walki.

Napisał nawet książkę zatytułowaną Do or Die: A Supplementary Manual on Individual Combat.

Pułkownik Biddle nie był jedynym Marine wprowadzającym techniki sztuk walki do treningu.

Wallace M. Green, wówczas kapitan, nauczył się technik kung fu od chińsko-amerykańskich marines. Poinstruował jednostki pod swoim dowództwem, aby włączyły je do swojego treningu. Green został później dowódcą MCRD Parris Island, a następnie mianowany przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego Komendantem Korpusu Piechoty Morskiej.

Samuel Griffith, również kapitan w tym czasie, nauczył się technik Kung Fu podczas służby w Ambasadzie USA w Pekinie. Później został oficerem wykonawczym 1 Batalionu Morskich Raiderów i został odznaczony Krzyżem Marynarki Wojennej za działania podczas bitwy o Guadalcanal.

logo mcmap
Logo MCMAP

Nowoczesny Korpus Piechoty Morskiej

W 1956 roku podpułkownik Ralph Hayward przejął dowództwo nad Marine Corps Recruit Depot San Deigo. Był również kapitanem drużyny judo i mianował Gunnery Sergeant Bill Miller NCOIC (non-commissioned officer in charge) hand-to-combat.

GySgt Miller miał za zadanie stworzyć nowy system walki, który mógłby być nauczany przez każdego Marines i być używany do szybkiego zabijania wroga.

Począwszy od 1956 roku, wszyscy Marines byli uczeni śmiertelnych technik sztuk walki pochodzących z Okinawan Karate, Judo, Taekwondo, Boksu i Jiu Jitsu. Ten nowy program sztuk walki był również nauczany w siłach operacji specjalnych ze wszystkich gałęzi wojska – nawet paramilitarnych komandosów CIA.

GySgt Miller został odznaczony „Black Belt Emeritus” ze złotą zakładką w 2001 roku za swój wkład w sztuki walki w Korpusie Piechoty Morskiej.

Ostatecznie techniki te zostały połączone w „system LINE” na początku lat 80-tych. LINE to skrót od Linear Infighting Neural-override Engagement – zabawny akronim, ale ostatecznie ukuty po stworzeniu terminu LINE.

System LINE

System LINE został oparty na kilku podstawowych zasadach.

  1. Techniki muszą być możliwe do wykonania w warunkach słabej widoczności, np. w nocy lub gdy są ukryte przez dym.
  2. Zdolność do wykonywania technik w warunkach ekstremalnego zmęczenia psychicznego i fizycznego.
  3. Techniki muszą być możliwe do zastosowania w pełnym wyposażeniu bojowym.
  4. Prawidłowe wykonanie technik musi spowodować śmierć przeciwnika.
  5. Techniki muszą być neutralne pod względem płci, tzn. możliwe do wykonania przeciwko każdej z płci.

Zapoczątkowany przez sierżanta Rona Donvito na początku, LINE był pierwszym oficjalnym, standaryzowanym systemem walki dla Korpusu Piechoty Morskiej, ustanawiając zarządzenie Korpusu Piechoty Morskiej i jasne standardy testowania.

System LINE był nauczany przez Marines, Piechotę Armii Powietrznej, Operacje Specjalne Armii Stanów Zjednoczonych i Navy SEALs.

Okazało się jednak, że brakuje mu elastyczności, aby móc go stosować w sytuacjach, które nie wymagają użycia siły śmiercionośnej, takich jak operacje pokojowe, w których można zastosować techniki kontroli tłumu i aresztowania.

Korpus Piechoty Morskiej rozpoczął poszukiwania nowego rozwiązania i w latach 1997-1999 program Marine Corps Close Combat rozpoczął tworzenie tego, co stało się Marine Corps Martial Arts Program – lub MCMAP.

Powstanie MCMAP

W 1999 roku generał James Jones, dowódca Korpusu Piechoty Morskiej, przedstawił swoją wizję Marine Corps Martial Arts Program. Służąc jako kapitan w Wietnamie, był świadkiem, jak północno wietnamscy żołnierze unikali walki z koreańskimi marines z powodu przekonania, że wszyscy koreańscy marines są czarnymi pasami w Taekwondo.

Generał Jones rozpoczął okres testów i oceny, a dwa lata później narodził się MCMAP. Wyznaczył on LtCol George’a Bristola i MGySgt Cardo Urso do opracowania programu nauczania, który miał być prowadzony w nowym Martial Arts Center for Excellence (MACE) w Quantico, Virginia.

Według Martial Arts Center for Excellence: „Marine Corps Martial Arts Program jest zintegrowanym, opartym na broni systemem, który obejmuje pełne spektrum przemocy i przyczynia się do rozwoju psychicznego, charakteru i fizycznego wszystkich Marines”.

System pasów MCMAP

Marine Corps Martial Arts Program używa systemu pasów jak każda inna sztuka walki. MCMAP stosuje system pięciu pasów podobny do brazylijskiego Jiu-Jitsu. Są to:

Tan Belt

Najniższy kolorowy pas zdobywa się podczas szkolenia rekrutów Korpusu Piechoty Morskiej. Nauczane są podstawowe techniki walki, w tym podstawowa postawa wojownika, ciosy i kopnięcia, pchnięcia bagnetem oraz proste duszenia i kontry na duszenia.

Szkolenie etosu wojownika obejmuje odpowiedzialne użycie siły oraz wartości Korpusu Piechoty Morskiej takie jak honor, odwaga i zaangażowanie.

Wymóg zdobycia pasa tan to 27,5 godziny szkolenia. Rekruci muszą zaliczyć test z wynikiem co najmniej 80%.

Szary pas

Gray belt opiera się na technikach tan belt i wymaga 25 godzin szkolenia. Zaczyna się od bardziej zaawansowanych technik bagnetowych, uderzeń i wstępu do walki na ziemi. Szkolenie z etosu wojownika obejmuje studium Marine Raiders oraz podstawy przywództwa.

Zielony pas

Jest to pierwszy poziom pasa, na którym Marines mogą zostać instruktorami sztuk walki i zdobyć brązowy pasek na swoim pasie. Aby zdobyć zielony pas, żołnierze muszą odbyć 25 godzin szkolenia i otrzymać rekomendację od starszego oficera.

mcmap kus kwalifikacyjny na zielony pas
Kurs kwalifikacyjny na zielony pas

Aby zostać instruktorem, marine musi wziąć udział w 3-tygodniowym kursie Martial Arts Instructor Course. Marines, którzy pomyślnie ukończą MAIC mogą instruować swoje jednostki w technikach tan, szarego i zielonego pasa oraz certyfikować swoje poziomy pasów.

Szkolenie etosu wojownika obejmuje studium kultury walki Spartan, zarządzanie strachem, nadużywanie alkoholu oraz 11 cech przywódczych Korpusu Piechoty Morskiej.

Brązowy pas

Ten poziom pasa wprowadza Marines do zaawansowanego poziomu technik nauczanych na kursach tan, szarego i zielonego pasa. Wymaga 33 godzin szkolenia i rekomendacji starszego raportującego. Brązowe pasy mogą również zdobyć kartę instruktora.

Szkolenie etosu wojownika obejmuje studium kultury walki Apaczów, odpowiedzialności finansowej i praw wojny.

Czarny Pas

Najwyższy poziom pasa wymaga 40 godzin nadzorowanego szkolenia. Zdobycie czarnego pasa oznacza głębokie zrozumienie podstaw Marine Corps Martial Arts, oraz zaawansowanych technik. Czarne pasy mogą zostać instruktorami, jak również mogą zostać wybrane na Instruktorów Sztuk Walki – zdobywając upragnioną czerwoną zakładkę na czarnym pasie.

Trening etosu wojownika obejmuje bycie wiecznym uczniem, style przywództwa i bycie etycznym wojownikiem.

Zakładki Instruktora Sztuk Walki

Po zdobyciu zielonego pasa, Marines mogą zostać wybrani do wzięcia udziału w kursie instruktorskim Marine Corps Martial Arts Instructor Course, lub MAIC. Jest to wyczerpujący 3-tygodniowy kurs prowadzony przez instruktorów sztuk walki (czarny pas z czerwonym paskiem). Po jego ukończeniu Marines otrzymują zielony, brązowy lub czarny pas z naszywką instruktorską i mogą szkolić Marines do swojego aktualnego poziomu pasa.

Kurs składa się z treningu fizycznego, treningu przywódczego i treningu sztuk walki. Kursy te są prowadzone w siedmiu różnych lokalizacjach w całym Korpusie Piechoty Morskiej, w tym w Camp Pendleton, Camp Lejeune i Marine Corps Base Hawaii.

Instruktorzy Sztuk Walki (MAITs)

Instruktorzy Sztuk Walki, lub MAITs, są szkoleni w Martial Arts Center for Excellence w Quantico, Virginia. Jest to rygorystyczny siedmiotygodniowy kurs, podczas którego Marines zdobywają czerwoną kartę i mogą powrócić do szkolenia Marines na wszystkich poziomach pasów oraz certyfikowania instruktorów Korpusu Piechoty Morskiej.

W całym Korpusie Piechoty Morskiej jest tylko 300 Instruktorów Sztuk Walki. Dla porównania, w Marine Raider Regiment, siłach specjalnych Korpusu, jest około 1000 operatorów.

Techniki MCMAP

Zdobywając pas MCMAP, Marines uczą się podstawowej postawy wojownika, upadków oraz podstawowych ciosów i uderzeń. Każdy stopień w systemie pasów MCMAP opiera się na poprzednim i zazwyczaj zaczyna się od treningu powtórkowego technik z poprzedniego poziomu pasa.